Kasy fiskalne dla kosmetyczek – w 2015 będą obowiązkowe!

Contact An Agent

Masz własny gabinet kosmetyczny? Wynajmujesz pomieszczenie w salonie fryzjerskim? A może dojeżdżasz do domów klientek? Niezależnie od tego gdzie i w jakim zakresie, kosmetyczka wykonuje usługi kosmetyczne, w 2015 roku będzie musiała mieć kasę fiskalną.

Kasy fiskalne do temat, który budzi kontrowersje wśród wielu podatników. Z roku na rok przybywa przedsiębiorców zobowiązanych do stosowania kas – w 2015 roku nie będzie inaczej. Do grona użytkowników kas dołączy kilka sporych grup zawodowych. Zmiany mają związek z nowym rozporządzeniem Ministerstwa Finansów, które poszerzy katalog czynności wyłączonych z wszelkich zwolnień z kas. Jeżeli w 2015 roku przedsiębiorca będzie wykonywał usługi znajdujące się w katalogu, musi ewidencjonować ich sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej. I to bez względu na obroty firmy.

Między innymi do listy czynności całkowicie wyłączonych z jakichkolwiek zwolnień w stosowaniu kas, dołączono usługi kosmetyczne i kosmetologiczne. Informacja ta znajduje się w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. h opisywanego nowego rozporządzenia, które wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku:

§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:

(…)

2) świadczenia usług:

(…)

h) fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych

 Co to oznacza dla kosmetyczek w praktyce?

Każda osoba, która ma własny biznes w ramach, którego świadczy usługi kosmetyczne i kosmetologiczne, w 2015 będzie musiała mieć kasę fiskalną. Straci bowiem prawo do wszelkich zwolnień z obowiązku stosowania kasy.

W terminie określonym przepisami, kosmetyczka będzie zobowiązana kupić kasę fiskalną i ewidencjonować na niej każdą wykonaną usługę. Każdy zabieg będzie musiał zostać potwierdzony wydrukowanym paragonem fiskalnym dla klientki.

Jak wspomnieliśmy usługi kosmetyczne zostaną wyłączone ze zwolnień, dlatego nie będzie miało już znaczenia firma niskie obroty czy nie, czy przekracza limit 20,000 zł czy też nie. Bez znaczenia będzie tez fakt gdzie wykonywane są usługi. Kasy fiskalne dla kosmetyczek będą obowiązkowe – w gabinecie, przy stanowisku, w torebce. Zakup urządzenia rejestrującego nie ominie żadnej kosmetyczki, która ma własny, nawet najmniejszy biznes.

Pozostaje tylko zapytać: Czy kasy fiskalne dla kosmetyczek to trafiony pomysł? Czy taki przepis nie podcina skrzydeł młodym przedsiębiorcom, którzy dopiero startują w branży kosmetycznej? Zapraszam do pozostawiania komentarzy.