Kasy fiskalne w 2015 roku – przygotuj się na nowe przepisy od stycznia!

Contact An Agent

Z dniem 1 stycznia 2015 roku zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie Ministra Finansów. Wraz z nim pojawią się nowe przepisy regulujące kwestię stosowania kas fiskalnych. Projekt tego rozporządzenia znany był już od połowy roku. W listopadzie opublikowano ostateczną wersję tego aktu prawnego. Zakłada się, że zmiany wprowadzone przez ustawodawcę, zmuszą do zakupu kas fiskalnych ok. 100 tysięcy podatników! Czy znajdziesz się wśród nich?

Kasy fiskalne w 2015 – nowe przepisy wejdą w życie już niebawem

Dnia 7 listopada opublikowano w Dzienniku Ustaw nowe Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z  pod poz. 1544). Od kiedy zacznie obowiązywać ten akt prawny?

Nowelizacje będą obowiązywały podatników

od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r.

Projekt rozporządzenia przygotowywał podatników, od połowy roku, na zmiany w stosowaniu kas fiskalnych. Nie wszystkie propozycje tych zmian spodobały się przedsiębiorcom – a zwłaszcza usługodawcom – o czym pisaliśmy już na tej stronie jakiś czas temu. Ostateczna i zaakceptowana wersja nowego rozporządzenia Ministra Finansów nie pozostawia już podatnikom żadnych wątpliwości – które projektowane wymogi staną faktem.

Wiadomo już, kto musi mieć kasy fiskalne w 2015 i 2016 r., kto straci przywilej do dalszej sprzedaży towarów i usług bez kasy, a kto prawo do zwolnienia z kas utrzyma przez najbliższe dwa lata.

Czego dotyczy rozporządzenie Ministra Finansów aktualne od 1 stycznia 2015 roku?

Osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z kasami fiskalnymi, mogą się zastanawiać, czego właściwie dotyczy nowe Rozporządzenie Ministra Finansów, które wkrótce zacznie obowiązywać.

Otóż początkującym użytkownikom kas można ogólnie wyjaśnić , że dokument ten określa tzw. podmiotowe i przedmiotowe zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas fiskalnych lub drukarek fiskalnych. Precyzuje też czynności, których nie dotyczy żadne zwolnienie i które objęte są bezwzględną ewidencją z zastosowaniem urządzenia fiskalnego.

Rozporządzenie z dnia 4 listopada 2014 roku spełnia więc ten sam cel, co dokument z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących; Dz. U. z 2012 r. poz. 1382) i wkrótce, po 1 stycznia 2015 roku, je zastąpi.

Zmiany w stosowaniu kas fiskalnych w 2015 roku – czego się spodziewać?

Każdy podatnik, który prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, powinien koniecznie zapoznać się z nowymi przepisami w sprawie kas. Jeżeli Ty również jesteś przedsiębiorcą i prowadzisz taką sprzedaż, albo planujesz rozpocząć ją w 2015 roku, a nic jeszcze nie wiesz o zmianach w obowiązkach w stosowaniu kas – nie czekaj dłużej! Zostało Ci naprawdę niewiele czasu. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie już za 3 tygodnie! Może się okazać, że w ramach noworocznych postanowień, będziesz musiał postanowić sobie zakup kasy fiskalnej dla firmy. Skąd takie przypuszczenia?

Rozporządzenie Ministra Finansów aktualne w 2015 i 2016 roku zmieni sytuację wielu podatników. Bardzo ogranicza bowiem zakres stosowania zwolnień z kas fiskalnych zwłaszcza dla kilku dużych grup usługodawców. Między innymi przywilej sprzedaży bez kasy całkowicie utracą fryzjerzy, kosmetyczki, mechanicy czy osoby świadczące usługi gastronomiczne – mimo, iż w latach 2013-2014 mogli z tego przywileju skorzystać (o ile nie przekroczyli określonego limitu obrotu w roku).

Zakłada się, że w wyniku zmian w przepisach, kasy fiskalne w 2015 roku zakupi ok. 100 tys. przedsiębiorców!

Nie jest to liczba przesadzona – jak wspomnieliśmy zwolnień z kas zostaną pozbawieni usługodawcy, którzy świadczą bardzo popularne usługi, a które znalazły się w poszerzonym katalogu wyłączeń. Ustawodawca „dopisał” do listy czynności wyłączonych z jakichkolwiek zwolnień, nie tylko kilka nowych usług, ale też dostawę towaru. Ponadto zlikwidowane zostaną zwolnienia z kas dla niewielkiej liczby usług. A czy jest coś, z czego podatnicy mogą się cieszyć, jeśli chodzi o zmiany w przepisach? Owszem. Niektórzy z nich inaczej policzą obrót do zwolnienia podmiotowego. Ci przedsiębiorcy, którzy zachowają prawo do zwolnienia ze względu na niskie obroty, mogą spodziewać się zmian na lepsze – nowy sposób liczenia obrotu będzie dużo korzystniejszy niż w latach 2013 i 2014.     

Ważne zmiany w stosowaniu kas fiskalnych w 2015 i 2016 roku:

  • Poszerzenie katalogu czynności wyłączonych z jakichkolwiek zwolnień z kas fiskalnych
  • Likwidacja zwolnienia dla niewielkiej liczby usług
  • Nowy, lepszy sposób obliczania obrotu do zwolnienia podmiotowego

 

Kasy fiskalne w 2015 roku – opublikowana wersja nowego rozporządzenia, różni się od projektu!

Zachęcamy Cię, abyś sprawdził, czy na pewno w 2015 roku zwolnienia z kas fiskalnych będą wciąż dotyczyły Twojej firmy. Jeżeli świadczysz usługi, koniecznie upewnij się, czy nie znalazły się one w poszerzonym katalogu wyłączeń. Nawet jeśli zapoznałeś się z projektowaną, lipcową treścią nowego rozporządzenia Ministra Finansów, zajrzyj do wersji ostatecznej z 4 listopada. Dlaczego? Ponieważ wersja ta różni się od projektu. Ustawodawca zrobił kilka korekt  – także w liście czynności wyłączonych z kas. Modyfikacje są drobne, ale istotne.

Dowiedz się, czy czeka Cię zakup kasy fiskalnej w 2015 roku! Sprawdź, czym różni się ostateczna wersja nowego rozporządzenia od wersji projektowanej!

Przeczytaj wpis Kto musi mieć kasę fiskalną w 2015 i 2016 roku?