Kiedy sprzedaż lodów jest zwolniona z kasy?

Contact An Agent

Kasa fiskalna jest urządzeniem, które służy do ewidencjonowania obrotów. Dzięki niej możemy udokumentować przeprowadzoną transakcję. Wiele osób zastanawia się, kiedy sprzedaż lodów jest zwolniona z kasy. Dla niektórych przedsiębiorców zakup urządzenia stanowi bowiem spore odciążenie finansowe.

 

Tradycyjne lodziarnie

Klasyczna lodziarnia traktowana jest, jako placówka gastronomiczna. Aktualnie każde przedsiębiorstwo tego typu musi posiadać kasę fiskalną. Jej brak niesie za sobą poważne konsekwencje. Może zostać nałożona na nas wysoka kara finansowa. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że podczas zakupu kasy nie będziemy mogli skorzystać z ulgi, a więc zapłacimy sto procent jej wartości. Obecnie w każdym obiekcie gastronomicznym o charakterze stacjonarnym musimy posiadać kasę fiskalną z elektroniczną kopią paragonów – nieważne jest to, czy jest to działalność ciągła, czy też sezonowa. Z pewnością rozczaruje to osoby, które zamierzają sprzedawać lody wyłącznie w ciepłych miesiącach.

Kasa fiskalna to nie tylko dodatkowy koszt, ale również szereg obowiązków. Przede wszystkim należy dokonać jednorazowej fiskalizacji. Jest to usługa świadczona przed specjalistów, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia. Koszt zależy od indywidualnego cennika. Ponadto musimy pamiętać o systematycznych przeglądach technicznych. Naszym obowiązkiem jest także m.in. przechowywanie kopii paragonów.

 

Budki z lodami

Nieco inaczej rozpatrywane są mobilne budki z lodami. Posiadając taką działalność możemy ubiegać się o zwolnienie z kasy fiskalnej. Oczywiście nie dotyczy to każdego przypadku. Urządzenia nie musi posiadać lodziarnia, której obrót netto nie przekracza kwoty 20 000 zł. Jeśli limit zostanie przekroczony, to mamy obowiązek zakupić kasę fiskalną. Wartość maksymalna jest na tyle niska, że nietrudno ją przekroczyć. Z tego względu większość dobrze prosperujących mobilnych budek z lodami musi ewidencjonować obroty za pomocą wspomnianego urządzenia.

Bardzo ważne jest to, aby zakupić kasę w odpowiednim terminie. Już od pierwszego dnia działalności (w tym przypadku po przekroczeniu obrotów 20 000 zł netto) należy posiadać kasę.
Na uwagę zasługuje fakt, że od 1 lipca 2020 roku lodziarnie obejmie nowy obowiązek. Zmiana będzie dość istotna – przestaną nas obowiązywać kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonów obecnego typu. Istniejące firmy będą musiały więc dokonać wymiany urządzenia.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem będzie nas obowiązywać kasa fiskalna online. To nowoczesne urządzenie, które za pośrednictwem Internetu przesyła dane o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas. System informatyczny został zaprojektowany dla Krajowej Administracji Skarbowej. Jak można się domyślić zmiany mają na celu wykrycie większej ilości oszustw podatkowych. Przesyłane informacje będą analizowane na bieżąco, dzięki czemu wszelkie nieprawidłowości będzie można wykryć o wiele szybciej. Wymiana starej kasy na model online to dla przedsiębiorstw dodatkowy wydatek.