Które biuro rachunkowe jest najlepsze dla Ciebie?

Jak wybrać najlepsze biuro rachunkowe? Na jakie kwestie, nawet pozornie drobne, warto zwrócić uwagę? Artykuł omawia ten temat z punktu widzenia zwykłej firmy.

Contact An Agent

Szukam biura rachunkowego

Wybierając biuro rachunkowe warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych spraw. Przede wszystkim trzeba mieć pełną świadomość faktu, że i tak za sprawy związane z firmą odpowiada właściciel bądź zarząd, tyczy się to zarówno takich kwestii jak podatek dochodowy, VAT czy rozrachunki z ZUS z tytułu składek. Dlatego też zlecając prowadzenie ksiąg rachunkowych przez biuro ponosimy odpowiedzialność za ewentualne jego błędy czy pomyłki. Warto wcześniej zrobić rozeznanie rynku i wybrać usługodawcę cieszącego się dobrą opinią w środowisku przedsiębiorców. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na fakt posiadania koniecznych uprawnień oraz polisy od odpowiedzialności cywilnej.

Po sprawdzeniu wszystkich formalności warto zwrócić uwagę na klimat panujący w firmie, kulturę pracy i kontaktu z klientem. Ustalmy terminy oraz możliwości przekazywania dokumentów. Zwłaszcza w tej ostatniej kwestii biura coraz częściej otwierają się na klienta, proponując odbiór osobisty dokumentów, dosyłanie ich pocztą lub kurierem a nawet dostarczanie w postaci elektronicznej! Jeżeli zdecydujemy się przywozić dokumenty osobiście zwróćmy także uwagę na dojazd oraz możliwość zaparkowania samochodu. Inną ważną rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć jest również doradztwo, czy to w zakresie zawierania umów czy również w zakresie podatków, zwłaszcza modna ostatnimi czasy optymalizacja podatkowa i składek ZUS.

Cena usług księgowych powinna być pochodną wszystkich naszych oczekiwań i otrzymywanych korzyści, trudno bowiem oczekiwać wysokiej jakości za niską cenę. Z drugiej strony nie ma sensu przepłacać, toteż wcześniej warto mieć orientację w średnich cenach rynkowych. Warto podkreślić również, że czasami jedna, wydawałoby się drobna, porada, np. z zakresu podatku dochodowego pozwoli „zaoszczędzić” spore kwoty, toteż wybierając biuro rachunkowe zwróciłbym baczną uwagę na tą kwestię. Oczywiście oczekiwałbym, że księgi rachunkowe prowadzone są w sposób rzetelny, zgodnie z ustawą o rachunkowości itd., natomiast porady z zakresu optymalizacji podatkowej byłyby swoistą wisienką na torcie, stanowiącą w moim akurat przypadku dużą wartość dodaną. Po dokonaniu wyboru koniecznie zawrzyjmy pisemną umowę o prowadzenie ksiąg rachunkowych, w której muszą zostać sprecyzowane wszystkie prawa i obowiązki stron.