Myślisz o założeniu firmy? Sprawdź czy w 2015 nie będziesz musiał mieć kasy fiskalnej!

Contact An Agent

W przyszłym roku ma wejść w życie nowe rozporządzenie Ministerstwa Finansów. Pozbawi ono przywileju sprzedaży bez kasy duże grupy podatników. Przedsiębiorcy ci bezwzględnie będą musieli kupi kasy fiskalne w 2015 roku. Kto znalazł się w katalogu wyłączeń ze zwolnienia w stosowaniu kas?

Zgodnie z treścią wspomnianego rozporządzenia Ministerstwa Finansów kasy fiskalne w 2015 będą musieli mieć w swoich firmach między innymi: właściciele warsztatów samochodowych, fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze (w tym stomatolodzy) i prawnicy. Z obowiązku posiadania kasy nie będą ich już zwalniały niskie obroty firmy, jak to było dotychczas.

Aktualnie są jeszcze w mocy przepisy z Rozporządzenia Ministerstwa z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ((Dz. U. z 2012 r., poz. 1382). Jednak wygaśnie ono ostatniego dnia grudnia 2014 roku. Od 1 stycznia 2015 roku obowiązywać będzie nowe rozporządzenie, którego projekt został już opracowany.

Coraz więcej kas fiskalnych w firmach

Stopniowo i konsekwentnie Ministerstwo Finansów pozbawia kolejne grupy podatników przywileju sprzedaży bez stosowania kasy fiskalnej. Z roku na rok w firmach jest coraz więcej tych urządzeń. Projektowane rozporządzenie, które wejdzie w życie z początkiem stycznia 2015 roku to kolejny w wyłączaniu przedsiębiorców z prawa do zwolnienia.

Zapisy tego dokumentu są jednoznaczne: Usługodawcy będą musieli ewidencjonować sprzedaż z użyciem kasy fiskalnej – niezależnie od osiąganej wysokości rocznych obrotów. W 2015 roku obowiązek ten będzie dotyczył ich już od samego początku prowadzenia firmy, od pierwszej wykonanej usługi wydrukują paragon fiskalny dla klienta.

Do zastosowania zmian, które pojawią się w przepisach, będą zobligowane naprawdę liczne grupy zawodowe. Jakie konkretnie usługi znalazły się w poszerzonym katalogu wyłączeń ze zwolnień z obowiązku stosowania kas?

Dla kogo kasy fiskalne w 2015 roku?

Kto konkretnie musi się nastawić na zakup kasy fiskalnej w przyszłym roku? Zgodnie z zapisami nowego rozporządzenia, obowiązek ewidencjonowania sprzedaży z zastosowaniem urządzenia rejestrującego, bez względu na wysokość obrotów, będą mieli:

  • Fryzjerzy,
  • kosmetyczki,
  • lekarze,
  • stomatolodzy,
  • prawnicy,
  • mechanicy samochodowi,
  • właściciele stacji diagnostycznych,
  • osoby świadczące usługi gastronomiczne
  • osoby zajmujące się dostawą perfum i wód toaletowych.

 

Po co te zmiany?

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że nowe wyłączenia ze zwolnień, są konieczne dla uszczelnienia systemu podatkowego. W wielu firmach zaniża się obroty, by uniknąć opodatkowania, co ma negatywny wpływ na budżet państwa. Ustawodawca liczy na duży wzrost wpływów podatkowych po wprowadzeniu w życie obowiązku ewidencji z użyciem kasy fiskalnej dla nowych grup usługodawców. Spodziewa się około 125 milionów złotych w skali roku.