Nie bądź jeleń i drukuj paragony z kasy fiskalnej!

Contact An Agent

Zachęcali tego lata podatników urzędnicy kontroli skarbowej i izb skarbowych w polskich miejscowościach turystycznych. A na zachętę, dla tych przedsiębiorców, którzy zapomnieli o paragonach z kas fiskalnych przygotowali mandaty. W sumie między lipcem a sierpniem kontrolerzy skarbowi wystawili ok. 30 000 mandatów na kwotę ponad 7 milionów zł!

Pracownicy kontroli skarbowej oraz pracowników izb skarbowych sprawdzali jak co roku prawidłowość ewidencjonowania obrotów i podatku należnego w ramach kampanii „Nie bądź jeleń, weź paragon”. Od 1 lipca do 31 sierpnia 2013 roku kontrolerzy brali pod lupę, czy przedsiębiorcy uczciwie rejestrują sprzedaż produktów i usług, a jeśli muszą to robić przy użyciu kasy fiskalnej, czy drukują paragon fiskalny przy każdej przeprowadzonej transakcji.

Pracownicy fiskusa trafiali przede wszystkim do małych i średnich firm. Kontrolowali prowadzenie sprzedaży w sklepach, na stanowiskach z pamiątkami i w punktach usługowych (na przykład wypożyczalniach sprzętu sportowego). Wyjątkowo dokładnie potraktowali w tym roku przedsiębiorców na targowiskach, bazarach, w rozmaitych lokalach gastronomicznych, rozrywkowych oraz działalność podczas imprez plenerowych. Sprawdzali też rzetelność rejestrowania sprzedaży w firmach, które oferują usługi przewozy osób busami i autokarami kursującymi na najpopularniejszych liniach turystycznych.

Jakie efekty dały przeprowadzone kontrole w ramach letniej kampanii „Weź paragon”? W dwa ostatnie miesiące pracownicy skarbowi wystawili łącznie 27 267 mandatów. Wartość tych mandatów wyniosła w sumie 7 221 858 zł, co w przeliczeniu na pojedynczy mandat daje kwotę 265 zł.

Oprócz kar dla przedsiębiorców, przygotowano też odsłonę edukacyjno-informacyjną dla konsumentów. Wyjaśniano im (co również stanowi stały element każdej akcji z serii Weź paragon) zalety brania paragonu z kasy fiskalnej lub drukarki fiskalnej przy każdym zakupie. Podkreślano, że klient ma prawo żądać paragonu, a sprzedawca obowiązek go wydrukować. Stanowi on bowiem dowód zakupu, niezbędny podczas ewentualnej reklamacji czy dokonywaniu zwrotu towaru. Pokazuje też, czy podatnik sumiennie rozlicza się z państwem, a podatek wliczony w cenę towaru, trafia do budżetu państwa, a nie do jego własnej kieszeni.