Skąd wziąć pomysł na biznes?

Korzystanie z doświadczenia zdobytego podczas pracy na etacie, budowanie własnej firmy na tradycjach rodzinnych czy uczynienie hobby sposobem na zarabianie pieniędzy to tylko niektóre sposoby na znalezienie pomysłu na własną działalność. Jeśli chcemy otworzyć biuro projektowe, kancelarię adwokacką, biuro rachunkowe czy jakiekolwiek inne przedsiębiorstwo musimy być pewni, że nasza nowa firma trafi w potrzeby danego regionu.

Pan Grzegorz ma już dosyć pracy na etacie. Choć w obecnej firmie udało mu się osiągnąć dość wysoką pozycję i zarabia całkiem sporo, chciałby stworzyć w życiu coś własnego i uniezależnić się od szefów i współpracowników. Pan Grzegorz ma życiowe doświadczenie, zmysł przedsiębiorcy i trochę kapitału, jednak kompletnie nie ma pomysłu na własny biznes. A przecież dobry pomysł to połowa sukcesu. Czy w takim razie pan Grzegorz jest skazany na porażkę? A może w ogóle nie powinien zakładać własnej działalności, skoro nie ma sprecyzowanego planu działania?

Zacznij od otoczenia

Brak pomysłu na firmę nie jest problemem nie do przeskoczenia. To prawda, że osoby zdeterminowane do działania w branży, która jest ich pasją, mają większe szanse na skuteczną realizację swoich planów, choć i to nie jest regułą. Jednakże przedsiębiorczy człowiek znajdzie pomysł dla siebie. Wystarczy przeanalizować te dziedziny życia, które w rzeczywistości są nam najbliższe.

Powrót do planów z młodości

Zacznijmy od wykształcenia. Wybierając studia, większość z nas kierowała się własnymi zainteresowaniami i zdolnościami. Niestety życie bardzo często weryfikuje młodzieńcze plany i każe nam wybierać pomiędzy miejscami pracy, które oferuje rynek. Dlatego tak wiele wykształconych osób nie pracuje w swoim zawodzie. Może skończyliśmy rachunkowość i kiedyś chcieliśmy otworzyć własne biuro rachunkowe, ale tuż po studiach udało nam się znaleźć dobrze płatną pracę w marketingu? W takim przypadku możemy połączyć wiedzę i umiejętności nabyte na studiach z doświadczeniem zdobytym w dziedzinie marketingu.

Biuro rachunkowe to tylko przykład działalności, która może być związana z naszym wykształceniem. Na studiach zwykle zdobywamy uprawnienia do wykonywania zawodu, w którym nie ma zbyt wielu miejsc pracy. Własna firma to znakomita sposobność, aby stworzyć takie stanowisko samemu sobie, a w przyszłości może także innym pracownikom z podobnym wykształceniem.

Firma powstała z pasji

Nierzadko jest jednak tak, że interesujemy się jakąś dziedziną, jednak nie mamy w tym względzie wykształcenia ani fachowej wiedzy. Na przykład od zawsze kochamy muzykę rockową i znamy chyba każdy zespół i każdą wydaną płytę, ale daleko nam do wirtuoza muzycznego. Jednak sklep muzyczny byłby w naszym przypadku bardzo dobrym pomysłem. Ludzie będący pasjonatami lubią przychodzić do sklepów, w których pracują pasjonaci. Jeśli nasz pomysł wypali, będziemy mogli połączyć pracę z hobby, dzięki czemu prowadzenie działalności będzie sprawiało nam prawdziwą satysfakcję.

Oczywiście i tym razem sklep muzyczny to tylko przykład. Podobnie możemy wykorzystać zamiłowanie do sportu, podróży, zwierząt czy książek. Pamiętajmy jednak, że do wykonywania niektórych zawodów trzeba zdobyć pewne uprawnienia.

Analiza potrzeb

Kolejnym sposobem na znalezienie pomysłu na własny biznes jest poszukiwanie niszy lub czegoś zupełnie nowego, czego jeszcze nie ma na rynku lub przynajmniej w regionie, w którym mieszkamy. Najlepszym sposobem na odkrycie tej dziedziny jest obserwacja. Porozmawiajmy ze znajomymi. Być może ktoś z nich pomyślał kiedyś o założeniu firmy w takiej a nie innej branży, ponieważ uznał to za opłacalne w danym regionie, ale nie ma zupełnie głowy do biznesu i nie planuje tego zmienić. Przeanalizujmy różne branże i ilość firm, które w danej okolicy oferują konkretne usługi lub sprzedaż towarów. Jeśli mieszkamy już jakiś czas w konkretnym regionie, to jesteśmy w stanie stwierdzić, jakie sklepy lub firmy się utrzymały, a jakie otwierają się i zamykają kilka razy w roku.

Z rodziną nie tylko na zdjęciu

Mało kreatywnym, lecz raczej skutecznym rozwiązaniem jest kontynuowanie tradycji rodzinnych, o ile oczywiście takie mamy. Pewne zawody pozostają w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Tak bywa z lekarzami, prawnikami czy architektami. Nierzadko jeden z bardziej przedsiębiorczych członków rodziny otwiera kancelarię adwokacką, biuro podróży albo biuro rachunkowe, w których to firmach zatrudnia wykształconych krewnych. Nawet jeśli nie mamy skończonych studiów w danym kierunku, za to posiadamy kapitał i wielu wykształconych w danym sektorze członków rodziny, możemy spróbować zgromadzić chętnych do rodzinnego biznesu. Kompetentni pracownicy to przecież jeden z ważnych warunków sukcesu.

Konkurencja dla szefa

Jeśli chcemy zrezygnować z pracy na etacie, a nie mamy pomysłu na własną działalność, jednym z najlepszych rozwiązań jest kontynuowanie działań w branży, z którą jesteśmy na bieżąco. Wielu początkujących przedsiębiorców idzie właśnie w takim kierunku. Pracując wewnątrz przedsiębiorstwa poznajemy specyfikę danej branży i sposób kierowania taką firmą. Nierzadko nawet podrzędny pracownik widzi błędy, których sam nie jest w stanie wyeliminować, ale których z pewnością mógłby uniknąć, gdyby prowadził własną firmę. Wśród byłych i obecnych kolegów z pracy jesteśmy w stanie znaleźć potencjalnych pracowników do naszego nowego przedsiębiorstwa. Oczywiście takie rozwiązanie to tworzenie konkurencji dla obecnego chlebodawcy, ale w końcu mamy wolny rynek.

Motywacja to klucz do sukcesu

Budowanie własnej firmy to zadanie pełne wyzwań, warto więc dokładnie przemyśleć nasz pomysł i stworzyć dobry biznesplan. Jeśli mamy wątpliwości co do jakiejś formy działalności, lepiej pomyślmy nad inną. Będzie nam o wiele trudniej osiągnąć sukces, jeśli będziemy wątpić, czy w ogóle jesteśmy w stanie go osiągnąć. Pamiętajmy też, że nie od razu staniemy się milionerami. Budowanie własnej marki i zdobywanie zaufania klientów wymaga czasu, inwestycji i wysiłku. Od czegoś jednak trzeba zacząć.