Zakładasz firmę? Sprawdź, czy możesz sprzedawać bez kasy fiskalnej w 2015!

Contact An Agent

W efekcie zmian w  przepisach, wielu podatników musiało wprowadzić kasy fiskalne do działalności do 1 marca 2015 roku. Wcześniej mogli korzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego – ewidencja na kasie fiskalnej nie dotyczyła ich, jeśli nie przekroczyli określonego limitu obrotów w roku. Myślisz o założeniu firmy? Sprawdź, czy masz prawo do zwolnienia z kasy, czy musisz ją zainstalować na starcie działalności.  

Kasy fiskalne dla usługodawców w 2015 i 2016 roku

Obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej do  1 marca 2015 roku dotyczył zwłaszcza usługodawców. Dlaczego? Ustawodawca poszerzył tzw. katalog wyłączeń ze zwolnień z kas fiskalnych. Dodał do niego kilka nowych usług. W efekcie tej zmiany m.in. fryzjerzy, mechanicy, lekarze czy prawnicy musieli wprowadzić kasy fiskalne do sprzedaży chociaż wcześniej ten obowiązek ich nie dotyczył.

Które usługi dodano do katalogu wyłączeń w 2015 roku? Dokładną listę znajdziesz w artykule

Kto musi mieć kasę fiskalną w 2015 i 2016 roku?

Jeżeli planujesz działalność usługową, sprawdź czy nie znajduje się ona w aktualnym katalogu czynności wyłączonych ze zwolnień. Niezależnie od tego, czy dana usługa została dodana niedawno, czy w latach poprzednich, występowanie jej na tej liście oznacza brak wszelkich zwolnień z obowiązku stosowania urządzenia fiskalnego.

Paragon fiskalny za perfumy w 2015 i 2016 roku

Poza nowymi usługami do katalogu wyłączeń dodano również jedną nową dostawę towaru. Chodzi o sprzedaż perfum i wód toaletowych. Wcześniej podatnicy zajmujący się taką sprzedażą nie musieli stosować kasy fiskalnej, np. przy sprzedaży przez Internet. Od stycznia 2015 roku obowiązkowo musza ewidencjonować te produkty za pomocą kasy.

Jeżeli więc zakładasz firmę, która będzie się zajmować dostawą perfum lub innych towarów wymienionych w katalogu wyłączeń, musisz od razu zaplanować zakup kasy fiskalnej.

Pilnuj obrotów, unikniesz stosowania kasy fiskalnej   

Chociaż wielu przedsiębiorców odczuło boleśnie cięcia w zwolnieniach z kas, wciąż spora grupa może się cieszyć prawem do zwolnienia z kas fiskalnych. Jeżeli myślisz, by założyć firmę i nie znalazłeś planowanych usług czy dostaw w katalogu wyłączeń, najpewniej możesz zastosować dla siebie tzw. zwolnienie podmiotowe. Ustawodawca nie zlikwidował na szczęście zwolnienia podmiotowego. Co to za przywilej? Komu przysługuje?

Zwolnienie podmiotowe przysługuje ze względu na wysokość obrotów podatnika osiąganych ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Oznacza to, że jeśli będziesz Twój roczny obrót nie przekroczy określonego limitu, nie będziesz musiał stosować kasy fiskalnej.

Jakie limity do zwolnienia podmiotowego obowiązują w 2015 i 2016 roku? Jak je wyliczyć dla swoje działalności? Czy po 1 stycznia 2015 roku zaszły jakieś zmiany w tych kwestiach?

Możesz o tym przeczytać w artykule Zwolnienie podmiotowe z kas fiskalnych w 2015 – jak wyliczyć limit?